Az Apple régóta nagy hangsúlyt fektet arra, hogy eszközeit azok számára is használhatóvá tegye, akik valamilyen fogyatékkal élnek. Legyen szó munkáról, ügyintézésről vagy csak hétköznapi feladatokról, mint például az e-mailek áttekintése, vagy épp szórakozásról, hírolvasásról: egy Mac számítógépen ezek bárki számára lehetségesek.
Számos módja van annak, hogy akadálymentesítsük a környezetet azok számára, akik bármilyen okokból adódóan nem rendelkeznek ugyanolyan képességekkel, mint egészséges embertársaik. Manapság már a számítástechnikai eszközök elengedhetetlen eszközei a mindennapi életnek, legyen szó akár egy telefonról vagy egy számítógépről. De miért kellene bárkinek is ezeket az eszközöket nélkülöznie az életéből, ha nem hogy nem okoz nehézséget a használata, hanem még könnyebbséget is jelent?
VoiceOver
A VoiceOver nem csak egy egyszerű felolvasó eszköz, a segítségével a felhasználónak lehetősége van látni mindazt, amire egyébként képtelen lenne. A VoiceOver pontosan tudja, hogy éppen mi történik a számítógépen, rendszerszinten integrált, ezért külső alkalmazásokkal is működik. Hangvezérléssel is irányítható, jelenleg 30 nyelven elérhető – köztük magyarul is.
A konfigurálását nagyon egyszerűen elvégezhetjük: a CMD+F5 segítségével lehet ki-, illetve bekapcsolni (Touch Baros MacBook Prók esetén CMD+Touch ID háromszor). A VoiceOver Utility segítségével testre is szabhatjuk a működését, rákereshetünk Spotlightban vagy a Ctrl+Alt+F8 kombinációval azonnal elő is varázsolhatjuk. A Rendszerbeállítások » Kisegítő lehetőségek » VoiceOver Trainingen keresztül részletesebben is elsajátíthatjuk a használatát.

Tartalom méretezése (nagyítás, kicsinyítés)
Előfordulhat, hogy valakinek az alapbeállítások nem épp a legmegfelelőbbek: ebben az esetben egyetlen checkbox segítségével beállíthatjuk billentyűparancsnak a ki- és bezoomolást. A méretezéshez az imént megismert Rendszerbeállítások » Kisegítő lehetőségek fület kell megnyitni, majd a Nagyítás elemre kattintani.
Képernyőbeállítások áttekintése
Gondot okoz a gyors mozgás, kontraszt, az áttetszőség, vagy épp túl kicsi a kurzor mérete? A Képernyő elemre kattintva teljesen egyénire szabható ezeknek a mérete. Itt bárki csemegézhet, a példa kedvéért innen tudjuk invertálni a színeket és finomhangolni a kijelzővel kapcsolatos beállításokat.
A billentyűzet és egér testreszabása
Ha valaki nehézségekbe ütközik a billentyűleütésekkel, akkor a Beragadó billentyűk és a Lassú billentyűk segítségével javíthat a helyzeten. Akár azt is beállíthatjuk, hogy a Track padet vagy az egeret a billentyűzettel helyettesítsük. Előbbit értelemszerűen a Billentyűzetre kattintva, a többit pedig az Egér trackpad fülön tudjuk beállítani. Túl gyors kurzormozgás esetén máshol kell keresnünk annak beállítását, a jól megszokott módon testre szabhatóak a Trackpad gesztusai és a kurzor gyorsasága is: ezekre külön menüpontokat találunk a Rendszerbeállításokon belül.

Diktálás és felolvasás
A Továbbfejlesztett diktálás bekapcsolásával tulajdonképpen egy hangalapú vezérlést aktiválunk, aminek segítségével megnyithatunk alkalmazásokat, rákattinthatunk menüpontokra és a többi. A funkció visszafelé is működik, a felolvasó képes például az üzenetek felolvasására, rendszerüzenetek hangos kimondására. Számos előre konfigurált parancsot ismer, de ezek mellett beállíthatóak saját diktálási parancsok is. Ezeket a lehetőségeket szintén máshol kell keresnünk, a Diktálást a Billentyűzet beállításain belül állíthatjuk be.
Kapcsolóvezérlés és Nyugalmi vezérlő
A Mac akkor válik igazán érdekessé, amikor a kisegítő eszközök jönnek szóba. Az Apple számtalan videót készített arról, hogyan lehet akadálymentesíteni egy fogyatékkal élő ember életét, hogyan végezhet például egy tetőtől talpig lebénult ember művészi tevékenységeket a számítógépe által. Erre találták ki például a Kapcsolóvezérlést, amely segítségével szövegbevitelt lehet végre hajtani, elemeket mozgatni. A rendszer addig vizsgál egy adott panelt vagy elemet, amíg a felhasználó ki nem választja azt vagy nem kezd bele valamilyen műveletbe. Erre szintén külön menüpontot találunk a Kisegítő lehetőségeken belül.

A Nyugalmi vezérlő éppen ellenkezőleg működik. Egy külső eszköz gombjaira konfigurálja a kurzor mozgását. Amikor a kurzor éppen nem mozog, tehát a felhasználó nem ér hozzá a vezérlőhöz, a rendszer akkor hajt végre műveletet, például megnyit egy alkalmazást, vagy kiválaszt egy menüpontot és a többi. Persze ezekhez már komolyabb finomhangolás szükséges, de ezt mindössze egyszer kell megtenni, nem kell attól félnünk, hogy egy újraindítást vagy rendszerfrissítést követően a Kisegítő lehetőségek beállításai elfelejtődnek.