Az Apple nem csak a publikus rendszereire adott ki frissítéseket a napokban, hanem a bétákra is. Kapunk egy csomó hasznos funkciót iOS-re, és macOS-re egyaránt. Night Shiftet a gépekre, Find my Airpodot a telókra!
Mindig, amikor megjelenik egy rendszerfrissítés, nagy reményekkel görgetek le az újdonságokat felsorakoztató listáig, hátha kiadtak valami szuper kis funkciót, amire bár nem számítottam, mégis rendszeresen fogom használni. Sajnos viszont általában csak a semmitmondó „ez a frissítés fejlesztéseket és hibajavításokat tartalmaz” felirat fogad. De nem így lesz ez a macOS és az iOS következő update-je után, elég sok izgalmas funkció került a rendszerekbe.

iOS 10.3 beta – Find my Airpods
Egy nagyobb adag újdonság fogja majd várni a felhasználókat, akik letöltik az iOS legújabb bétáját. Ezek között lesznek kevésbé érdekesek, mint amilyen a Siri kriketteredmény tudása, de lesznek egészen radikálisak változtatások is, például egy vadiúj fájlrendszer.
- A Siri megtanulta a krikett pontokat beolvasni az Indian Premier League és az International Cricket Council adataiból
- Szintén a Siri fejlesztéseihez tartozik, hogy frissült a SiriKit, amin keresztül alkalmazások készítői is hozzáférhetnek a személyi asszisztenshez. Mostantól képes lesz számlákat befizetni, és ütemezni az olyan személyszállító szolgáltatásokat, mint amilyen például az Uber
- Kicsit változtattak az alkalmazások megnyitásának és bezárásának animációin, jobban lekerekítették az ablakok széleit, és némileg gyorsult is a művelet, ami leginkább az amúgy lassabban megnyíló appoknál lesz érezhető

- Bekerült a Safariba is a Reduced Motion lehetőség, amivel az erre érzékenyek mentesíthetik magukat a képernyő tartalmának hirtelen változásaitól
- A CarPlay kapott egy shortcutot, amivel a leggyakrabban használt alkalmazásokat indíthatjuk el egyszerűbben, illetve tud majd útvonalat tervezni az elektromosautók töltőállomásaihoz is
- Hasonlóan a macOS-hez itt is egy sávos, átlátható nézetben tudjuk majd meglesni, pontosan mi foglalja az iCloud tárhelyünket

- A Térképek alkalmazásban az időjárás ikon 3D érintésével megnézhetjük a jelenlegi lokációnkhoz tartozó időjárási adatokat
- A HomeKit mostantól támogatja a programozható villanykapcsolókat is
- Egy fejlesztő, Steve Troughton-Smith kiszúrt egy iPadekre szánt rejtett billentyűzetet, ami egyelőre nem elérhető nyilvánosan, viszont elég menő. Lehetővé teszi a “lebegő” (floating) egykezes gépelést a 9,7-es, vagy ennél kisebb tableteken.

- A fejlesztők mostantól egyszerűbben, egy sima frissítéssel megváltoztathatják az alkalmazásuk ikonját
- Bekerült egy jobban kihangsúlyozott menüpont a Beállításokba, ahol a felhasználók adatvédelmi beállításai lesznek egy helyre sűrítve

- A 10.3 már az új, egy ideje fejlesztés alatt álló Apple File System (APFS) névre keresztelt fájlrendszerrel fog érkezni
- A Podcasts alkalmazás kap egy, a Music apphoz dizájnban és tudásban is nagyon hasonlító widgetet
- A “Diagnostics and Usage” menüpont a Beállításokban Analytics néven fut majd a jövőben

- A 10.3 már rendszerszinten képes lesz kezelni a fejlesztők „értékeld az alkalmazást” típusú felugró ablakait, amiket akár ki is lehet majd kapcsolni a beállításokban. Cserébe a fejlesztők válaszolhatnak majd az App Store-ban a felhasználói értékelésekre.
A fenti listát átnyálazva sokaknak már valószínűleg leesett: sajnos egyelőre nem érkezett meg a várva-várt Dark Mode, vagy ahogy a pletykákban hivatkoztak rá, Theater Mode. Ez van sajnos, én már felkészültem rá lélekben, hogy az OLED kijelzős iPhone-ig várni kell majd a debütálására. Cserébe viszont kapunk egy meglehetősen hasznos funkciót is, amiért az AirPods tulajdonosok fogják összetenni a két kezüket – Find my AirPods!

Bizony, a 10.3 már segít megtalálni az elveszett füleseket, ami sokakat menthet majd meg, hiszen olyan aprók lettek az AirPodok, hogy akár a kanapéban is el tudnak veszni. Ennek megfelelően (és a GPS hiányában), leginkább beltéren lesz hasznos a funkció, ami jobb híján a Bluetooth jelerősségre alapozva próbálja majd besaccolni, merre lehet a füles. Ez durván olyan 5 méteres sugarú kört jelent, ami egy lakásban még aránylag kezelhető, Westend méretű objektumoknál már kevésbé.
A funkció a Find my iPhone appba épül be, ahol lényegében egyetlen dolgot tehetünk a megtalálás érdekében: bekapcsolhatunk egy csutkára nyomott hangjelzést, amit vagy meghallunk majd, vagy nem. Attól függően, hogy a pár melyik tagját hagytuk el külön kapcsolhatjuk, melyik kezdjen kiabálni. Nagyjából ennyit tud a dolog, de a semminél ez is több, és valóban segíthet a bajban.

Ennek kapcsán nem mennék el szónélkül egy nagyon hasonló tudású alkalmazás App Store-ból történt kitiltása mellet sem. Egy fejlesztő ugyanis nagyjából a fentebb leírt funkciók mindegyikét implementálta saját, Finder for AirPods nevű alkalmazásába. Tetszett is a népnek, olyan 4,5 csillagos értékelés körül járhatott már, amikor lecsapott rá az Apple kíméletlen ban kalapácsa. Mindezt bármiféle konkrét indoklás nélkül. Miután a fejlesztő felhívta a céget, hogy mégis mivan, akkor azt a választ kapta, hogy:
Hát igazából semmi baj nincs az alkalmazással, csak nem tetszik a koncepció, hogy az AirPod elhagyható.
Elegáns. Mindenesetre nem teljesen szokatlan eljárás ez az Apple-től. Emlékezzünk csak milyen lendülettel vágták ki a F.lux alkalmazást a Store-ból nem sokkal azelőtt, hogy Cupertino is megjelent saját, ugyanarra a koncepcióra épülő megoldásukkal, azaz a Night Shifttel. És ha már itt tartunk, ez a funkció lett elérhető mostantól a macOS-t futtató gépeken is…
macOS Sierra 10.12.4. beta – Night Shift a Macen is
Lehet, hogy csak valami ezoterikus hablaty, lehet, hogy tudományos tény, mindenestre az Apple meg van győződve róla, hogy éjszaka a monitorokból érkező kék fény megnehezíti az elalvást. Ennek a szörnyűségnek ment elébe az iOS 9.3-ban bemutatott Night Shift üzemmód, ami a mostani bétával együtt a Macekre is megérkezett. Nem is értem miért kellett rá eddig várni.
A dolog lényege nagyon egyszerű: a kék fény rossz, ezért napnyugtával a kijelző tónusai szép lassan inkább a narancssárgásabb árnyalatok felé tolódnak. A felhasználók beállíthatják, hogy mikor kezdődjön, és mikor érjen véget a folyamat, illetve igény szerint automatizálható is az egész. Éjszakába nyúlóan melózó grafikusoknak érdemes lesz tehát odafigyelni, nehogy benézzenek valamit a színekkel.
De ezen kívül is érkezik majd pár újítás, sanghajiul beszélő olvasóink előnyben!
- Elérhetővé vált a diktálás sanghaji nyelven
- Az asztali Siri is be tud majd számolni a kriketteredményekről
- Frissítették a PDFKit API-t, hogy szebben jelenjenek meg a PDF-ek azokban az alkalmazásokban amik használják a frameworköt.