Sok volt a kétely ez ügyben. A hivatalos oldal mást mondott, mint az interneten keringő videók. Az Apple most hivatalosan lezárta a kérdést.
Amióta kijött az iPhone 7, rengetegen pörögtek rá a Home gomb és a kamera védőüvegeinek minőségére. Sokan azt állították, hogy az Apple eláshatja magát: itt az új csúcskészülék, és ők mégis lespórolták a zafír használatát. Annak ellenére tették ezt, hogy a telefonok hivatalos specifikációi között világosan le van írva, hogy az ellenállóbb anyagot használták fel a gyártás során.

De miért is fontos ez? Gyors fejtágító azoknak, akik nem kattantak rá az ásványtanra a Breaking Bad után: a zafír a korund ásványfajtába tartozó drágakő. Így eltérő színű testvérének tekinthető a piros rubin, a narancssárga padparadsa és a színtelen leukozafír is. Anyagát tekintve aluminium-oxid, a különböző színvariánsokért mindenféle szennyeződések felelősek (pl: króm, vas, titán). A természetben elsősorban a vulkáni magmából válik ki, de mára az ipari felhasználásnak köszönhetően leginkább mesterségesen állítják elő.

De a számunkra legfontosabb tulajdonsága, hogy a Mohs-féle keménységi skálán 9-es fokozatot ér el. Ezzel a gyémánt után a második legkeményebb ásvány. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy elvileg a gyémánton kívül semmi mással nem lehet megkarcolni. Viszonyítás képpen a standard üveg keménysége a skálán 6. Fontos megjegyezni, hogy a keménység származástól függően eltérő lehet. Tehát vannak jó és kevésbé jó minőségű zafírok is.
A homok java részt kvarc, ami a fenti skálán mért 7-es értékével az üveget már simán meg tudja karcolni, szemben a zafírral, ami sérülés nélkül kibírja az érintkezést. Érthető tehát, hogy nem mindegy, miből készülnek a telefonokra szánt védőlencsék.
Nem csoda, hamar virális lett az ilyen témák iránt érdeklődők körében JerryRigEverything videója, amiben a YouTube-er megpróbált utánajárni, mi is az igazság az iPhone 7 körül.
Mit is látunk pontosan? A felvételen Jerry mindenféle szerszámokkal esik neki a csúcsmodellnek. A gondot az okozza, hogy már a 6-os, 7-es és 8-as keménységű eszköz is nyomot hagyott. Sokan ebből le is vonták a következtetést, hogy legjobb esetben is csak üveggel van dolgunk.
Alaposabban megvizsgálva viszont kiderül, hogy tévesek ezek a megállapítások. Mikroszkóp alatt jól látszik, hogy a kis keménységű fejek egész egyszerűen megtörték, nem pedig megkarcolták a felületet. Ilyen vékony kristályfelület akkor is eltörne, ha az gyémántból lenne. Ettől függetlenül a zsebkosz nem fogja sem karcolni, sem törni a lencsét, mivel nem olyan erővel dörzsölődnek neki a szemcsék, mint a videón látható szerszámok.

Analitikai mérések is igazolták: valóban zafírból készült a védőfelület. Az is biztos, hogy nem a drágakővel bevont sima üveget használ az Apple. Való igaz, hogy található egy mikroréteg az anyagból egyéb más elemek mellett. Ezek viszont abban játszanak szerepet, hogy kevésbé tükröződjön a lencse, illetve az ujjlenyomatok a lehető legkevésbé tapadjanak meg rajta.
Maga a YouTube-er is egy twitter posztjában a félreértések elkerülése végett leszögezi, hogy semmi kétség nincs afelől, hogy a karcálló kristályból készültek a kameravédők.
Just to clarify: the iPhone camera lens IS solid sapphire, not a laminate or glass. Just like I show and explain in the video. isn’t lying.
— JerryRigEverything (@ZacksJerryRig) October 4, 2016
Ezt Philip Schiller is megerősítette egy felhasználói kérdésre válaszolva:
@Lunnzies Not true. Camera lens cover and top of Home Button both Sapphire. #iPhone7
— Philip Schiller (@pschiller) September 17, 2016
Tehát hivatalosnak vehető, hogy mind a Home gomb, mind a kamera lencséi zafírból vannak, minden egyéb híresztelés csak kacsa.

És különben is, ne vicceljünk már. Az a gyártó, aki ilyen prémium technológiai eljárásokat alkalmaz a készülékei színezésére, biztosan nem fog megelégedni egy gyengébb minőségű technológiai megoldással.
Forrás: iMore